Nėra lengva pradėti keisti mitybos įpročius. Kardinalūs ir staigūs pokyčiai dažnai sukelia papildomą stresą tiek vaikams, tiek suaugusiems. Be to teisingas kelias reikalauja tam tikrų žinių, pastangų ir noro. Bet, jei pokyčiai vyks palaipsniui ir nuosekliai, rezultatas netrukus džiugins. Pereiti prie sveikos mitybos per vieną dieną tikrai nepavyks. Taip ir neturėtų būti.

Vaikai mitybos pagrindus gauna savo šeimose, tačiau didžiąją dalį savo dienos praleidžia mokyklose ir tai yra tinkamiausia vieta ugdyti sveikos gyvensenos įpročius.

Pirmąjį pusmetį su mokiniais pradėjome „kelionę sveikos mitybos link“ per integruotas biologijos pamokas. Analizavome, kas yra sveika mityba, kuo skiriasi paauglio sveika mityba nuo suaugusio žmogaus, kokia ji turėtų būti, atlikome mitybos testus. Nagrinėjome, ką siūlo dabartinė maisto pramonė, kaip nepasimesti parduotuvėje tarp tokios gausios maisto produktų pasiūlos, susipažinome su maistingumo deklaracija. Gaminome sveikus užkandžius be cukraus, be rafinuotų miltų per technologijų pamokas. Po šio pusmečio gimė idėja organizuoti „Sveikos mitybos dieną“.

Vasario 7 d., startavome su šia akcija, kurios tikslas suteikti teorines ir praktines žinias apie sveikatai palankią mitybą. Išmokti rinktis maistą, kurį valgome kasdien. Visą dieną mokiniai ir gimnazijos bendruomenė  galėjo pasidaryti kūno masės analizę, bendrauti su dietistu, atlikti mitybos testą, konsultuotis su sporto treneriais. Tą dieną gimnazijos valgykloje buvo gaminami patiekalai pagal sveikatai palankios mitybos rekomendacijas.  Kiekvienas bendruomenės narys galėjo išsakyti savo nuomonę apie tos dienos patiekalus ir balsuoti už jų gaminimą ir įtraukimą į gimnazijos valgiaraštį. Suskaičiavus rezultatus paaiškėjo, kad 52 procentai balsavusių norėtų, jog pasikeistų gimnazijos meniu, jame atsirastų sveikatai palankūs patiekalai, jie būtų gaminami tausojančiu būdu. Visgi 48 procentai pareiškusiųjų nuomonę nenorėtų jokių pokyčių savo mityboje.

Pagal balsavusios bendruomenės nuomonę matome, kaip sparčiai kintanti maisto pramonė, gausėjanti maisto priedų ir papildų pasiūla išvystė priklausomybę menkaverčiam maistui, o net ir gerų skoninių savybių sveikatai palankiam maistui sunku įveikti įsišaknijusius įpročius.

Mes turime stengtis, kad mūsų mityboje būtų kuo daugiau sveikų produktų. Turime sudaryti galimybę rinktis tarp sveikatai palankių patiekalų. Tik tada mes pradėsime  judėti sveikos mitybos link.

Mokiniu atsiliepimai:

Ačiū! Labai skanūs sklindžiai, o jei su jogurtu natūraliu – būtų tobula. Burokėlių salotos truputį per daug saldžios, bet labai, labai skanios.

Super, tikiuosi tai nebuvo laikina.

Galėtų būti toks maistas dažniau.

Skanu, norėčiau to kiekvieną dieną.

Grikių užkepėlė tiesiog fantastiška!

VSPS Kristina.