Bendradarbiavimas tarp Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos ir Kopenhagos priemiestyje įsikūrusios „Gladsaxe“ gimnazijos prasidėjo dar prieš trejus metus, kai „Versmės“ gimnazijos mokytojų Dainos Valančienės ir Vidos Minkevičienės parašytas mokinių mainų projektas „Livingbythe Baltic sea“ („Gyvenimas prie Baltijos jūros“) gavo finansavimą. Šio projekto tikslas yra stiprinti bendradarbiavimą tarp mokyklinio ugdymo srityje dirbančių institucijų iš Šiaurės ir Baltijos šalių.

Sėkmingas projekto „ Living by the Baltic sea “ įgyvendinimas bei užsimezgęs ryšys tarp „Versmės“ ir „Gladsaxe“ gimnazijų paskatino mokytojas rašyti naujus projektus ir juos įgyvendinti. Šių metų birželį patvirtintas finansavimas mainų projektui „Tracking the past through families and culture in Denmark and Lithuania”, kurio tikslas supažindinti moksleivius su vokiečių okupacija ir jos padariniais Lietuvoje bei Danijoje Antrojo pasaulinio karo metais. Projektu džiaugėsi ir mokytojos, ir trisdešimt 2-4 klasių „Versmės“ gimnazijos moksleivių. Laukdami pirmosios projekto dalies – kelionės į Daniją, mokiniai nekantravo susipažinti su projekte dalyvausiančiais Gladsaxe gimnazistais, tad bendrauti interneto tinklalapiuose pradėjo dar prieš išvyką.

Rugsėjo 15d. iš Vilniaus oro uosto mokiniai kartu su mokytojomis Daina Valančiene, Ilona Švenčionyte bei Vida Minkevičiene išvyko į Daniją. Skrydis buvo netiesioginis, tad projekto dalyviai iš pradžių nusileido Frankfurto oro uoste. Čia skrydžio į Kopenhagą teko laukti 5 valandas, tad visi laiką leido labai įvairiai: vieni juokavo, kiti tuo metu ilsėjosi arba gėrė nemokamą kavą ar arbatą. Į Kopenhagą dalyviai atskrido naktį. Juos pasitiko danų koordinatorė Aino Braa. Versmiečiai nuvyko į Gladsaxe gymnaziją, kur jų laukė „naujos“ šeimos. Jose mokiniai gyveno visą savaitę.

Rytais mainų programos dalyviai eidavo į mokykloje įkurtą studijų centrą, kur jų laukė įvairūs užsiėmimai. Pirmąją dieną buvo žaidžiami susipažinimo žaidimai, klausomasi paskaitos apie Antrąjį pasaulinį karą Danijoje. Vėliau moksleiviai buvo suskirstyti į keturias darbo grupes:

  1. Filmų kūrimo grupė (Film group) – jos nariai ėmė interviu ir kūrė siužetus apie Antrąjį pasaulinį karą bei projekto kasdienybę.
  2. Parodos grupė (Exhibition roup) – rengė parodą penktadieniui.
  3. Elektroninės knygos grupė (E-book) – rinko medžiagą, susijusią su projekto tema, rašė dienoraštį.
  4. Žiniasklaidos grupė (Media group) – rašė straipsnius.

Kiekvieną dieną mokiniai plušėjo savo darbo grupėse ir penktadienį pateikė savo darbo rezultatus surengtoje parodoje. Į ją atvyko ir Lietuvos ambasadorius Danijoje Vytautas Pinkus.

Mainų metu mokiniai ne tik dirbo, gilino dalykines žinias, bet ir turėjo galimybę susipažinti su Danijos sostine Kopenhaga, jos kultūra. Parodos grupė buvo nuvykusi į Žydų muziejų pasisemti idėjų savo užduočiai. Antradienio vakarą projekto dalyviams buvo suteikta proga paragauti tradicinių Danijos patiekalų. Po sočios vakarienės buvo mokomasi tautinių šokių, kurie nebuvo tokie lengvi kaip tikėjosi elektrėniečiai. Vis dėlto po dviejų valandų trukusios pamokos nusivylusių nebuvo. Visi džiaugėsi darbo rezultatais, o dalyvių bei mokytojų veide neblėso šypsenos. Projekto metu mokiniai peržiūrėjo du filmus. Pirmasis – istorinis danų filmas ,,Rezistencija‘‘ apie slaptą sukilėlių kovą prieš vokiečių okupantus Antrojo pasaulinio karo metu. Šis filmas leido geriau pažinti Danijos piliečių situaciją ir jų gyvenimą tuo laikotarpiu. Kitą filmą, pavadinimu „Vaikystė“ (Boyhood), visi žiūrėjo kino teatre. Filmas buvo kuriamas 12 metų, jame vaizduojami kadrai iš berniuko Meisono (Mason) gyvenimo. Daugumą jis privertė susimąstyti apie būties prasmę. Šeštadienį dalyviai nuvyko į Kopenhagos centrą. Čia jie laivu plaukiojo miesto kanalais ir grožėjosi nuostabia sostinės architektūra. Vėliau laukė pietūs vegetariškame restorane, kuriame visi prisivalgė iki soties. Po pietų grupė aplankė Kristianiją (Christiania) – atskirą Kopenhagos rajoną, kitaip dar vadinamą Laisvės miestu, kuriame negalioja tam tikri įstatymai ir vyrauja savita kultūra. Likusią ekskursijos dalį mokiniai, pasiskirstę grupėmis, apžiūrėjo senamiestį. Vykdydami orientacinį planą jie pamatė Danijos parlamentą, Rundetarno bokštą, Botanikos sodą, Nyhavn rajoną, Gandro fontaną, miesto aikštę. Paskutiniąją mainų dieną užsienyje lietuviai praleido kartu su danais, kurių šeimose gyveno. Daugelis pabuvojo garsiajame „Tivoli“ atrakcionų parke. Šiame parke mokytoja Vida Minkevičienė dalyvavo danų fizikos pamokoje. Čia mokiniai, padedami mokytojų, atliko įvairius fizikinius matavimus atrakcionuose. Kiti projekto dalyviai lankėsi muziejuosi.

Po turiningos savaitės Danijoje, rugsėjo 22 – osios rytą, „Gladsaxe“ gimnazijos kieme lietuvaičiai šiltai atsisveikino su priėmusiųjų danų šeimomis. Moksleiviai labai susidraugavo, tad išsiskirti buvo nelengva. Nepaisant to, projekto dalyviai džiaugėsi savaitės įspūdžiais, naujomis pažintimis ir įgytomis žiniomis. Taip buvo užbaigtas pirmasis projekto „Sekant praeities pėdsakais“ etapas. Antrasis startuos 2015m. sausio 5d. Lietuvoje. „Versmės“ gimnazijos mokiniai jau laukia, kada galės vėl susitikti su savo naujaisiais draugais ir juos supažindinti su savo mokykla, Elektrėnų miestu, įspūdingiausiomis Lietuvos vietomis bei šalies papročiais ir istorija.

Media grupė

 

TAMO lamalogo logo01 logo wbg emokykla logo 2 LITNET LT soninis MOKYKLOMS eduroam  LOGO Valančiaus vaikai Nuotolinio mokymo sistema logoImagine200 kepure STT  teise