"Europinis tautų idealas: bendrųjų vertybių paieškos“ 

Sausio 31d. Elektrėnų  „Versmės“ gimnazijos  2-3 klasių  moksleiviai delegacija, lydima lietuvių kalbos mokytojų Albinos Sidaravičienės, projekto AKIM atstovės gimnazijoje, ir Loretos Stadolnikienės, dalyvavo Vilniuje, Ūkio banko teatro arenoje, vykusiame projekto ,,Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“ nacionaliniame forume-diskusijoje „Europinis tautų idealas: bendrųjų vertybių paieškos“. Dalyvius  šiltai sutikti forumo organizatorius V.Staniulis, Viešosios įstaigos Efektyvi politika direktorius. Išsirinkę geriausias vietas priešais sceną, nekantriai laukėme atidarymo, vartėme žurnalą „Naujasis Židinys-Aidai“,  maloniai šnekučiavomės.

Renginio metu mes, moksleiviai ir mokytojai, turėjome  galimybę išgirsti specialiai šiam forumui parengtus mokslininkų ir ekspertų pranešimus, diskutuoti bei apsilankyti Nacionalinėje dailės galerijoje, kus vyko edukacinė programa. Dalyviams skirtas mokymo priemonių paketas, nemokamas maitinimas ir bus įteikti sertifikatai. Forumą-diskusiją moderavo  istorikas, LKMA bendradarbis  Vladas Liepuonius. Jis paskatino drąsiai užduoti klausimų pranešėjams, diskutuoti.

Forumą atidarė Kornelijus Platelis – rašytojas, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos (LMKA) prezidentas. K. Platelio manymu, būti europiečiu reiškia būti savo šalies mąstančiu piliečiu.

Pirmasis kalbėjo dr. Nerijus Šepetys, istorikas, žurnalo „Naujojo Židinio“ vyr. redaktorius, tema „Ką reiškia būti europiečiu?“. Pranešimas buvo išsamus, sukeliantis labai įdomių apmąstymų. Pavyzdžiui,  dr. Nerijaus Šepečio manymu, tipiškas europietiškas siekis- atkurti, atgaivinti, pertvarkyti, sugrąžinti prie ištakų. Tai lėmė, kad atsirado  Renesansas . Istorikas  teigė, jog europietiškumas yra judesys, tad migravimas yra nuolatinė europinė patirtis, todėl jis nemato nieko blogo, kad jaunimas emigruoja. Žinoma, jis vylėsi, jog išvykęs jaunimas sugrįš.

Artūras Jasinskis, pulkininkas leitenantas, (Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas) kalbėjo tema „Kodėl reikia galvoti apie saugumą būnant Europoje arba kodėl namų durys būna užrakintos ?“. Deja, kai A. Jasinskis pradėjo skaityti pranešimą, arenoje dingo elektra. Tai nesukėlė jokios panikos: forumo-diskusijos organizatoriai, pranešėjai ieškojo sprendimų, o dalyviai linksminosi žaisdami šešėlių teatrą ir fotografuodamiesi. Kai paaiškėjo, jog gedimo nepavyks greitai pašalinti , mokiniai su mokytojais buvo ,, evakuoti“ iš patalpų. 

Bet nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Dalyviams buvo pasiūlyta kultūrinė programa, išdalinti bilietai ir visi turėjo progą aplankyti Vilniaus muziejus. Mūsų grupė pasirinko  Taikomosios dailės muziejų, kuriame atidarytos įdomios parodos: „Secesijos mada“ ir „Du mados šimtmečiai“ iš A. Vasiljevo kolekcijos, „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“ , „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“-tai eksponuojamas lenkų dailininko spalvota kreida pieštų kūrinių rinkinys, kurį sudaro du ciklai. Žinoma, valanda trumpas laiko tarpas, kad galėtum atidžiai apžiūrėti tokias įdomias ir informatyvias parodas, bet viską suspėję pamatyti,  grįžome į Ūkio banko teatro areną, nes buvo pranešta, kad galime tęsti darbą. Mūsų laukė ne tik organizatoriai, pranešėjai, bet ir skanūs pietūs.

Po pietų su mumis bendravo Mindaugas Nefas, istorikas, VDU doktorantas, kuris skaitė pranešimą „Jaunimo siekis būti išgirstais: jaunimo organizacijų pavyzdys“. Istorikas akcentavo, jog visais laikais egzistavo priešprieša tarp kartų ir tai yra normalu. Savo pranešimą pabaigė pasakojimu apie žmogų ir paukštį, taip patardamas tris dalykus: niekada aklai neklausyk kitų, net   autoritetingų žmonių, žinok savo ribas ir nesigailėk to, kas  jau įvyko.

Tema „Jaunimas ir žmogaus teisės“ kalbėjo garsus dainų autorius,  visuomenės veikėjas Viktoras Diavara. Nors jis didelę savo gyvenimo dalį praleido užsienyje, save laiko lietuviu ir sako, jog Lietuvoje nėra baisu gyventi. V. Diavara kalbėjo  šiuo metu nuolat linksniuojama Kovo 11-osios eisenų tema. Jis išreiškė apgailestavimą, jog  žiniasklaida kiekvieną jaunimo Kovo 11-osios eiseną nušviečia  neonacistine šviesa.

Rimantas Šapauskas, TV laidų vedėjas, aktorius, visuomenės veikėjas, skaitė pranešimą „ES ir krikščioniškos vertybės“. Pranešėjas ES simboliką susiejo su krikščioniškąja simbolika.

Tema „Jaunimas ir saviraiškos formos bei galimybės: kontrkultūra sovietmečiu“ kalbėjo Vladas Liepuonius, istorikas, LKMA bendradarbis, forumo-diskusijos moderatorius. Pranešėjas svarstė, koks  lietuvių, rusų roko grupių indėlis į Nepriklausomybės atkūrimą. Pateikė įdomių faktų apie legendinę  Lietuvos roko grupę ,,Antį“ ir jos lyderį Algirdą Kaušpėdą. 

Norbertas Černiauskas, istorikas, VU doktorantas, skaitė pranešimą „Jaunimas ir saviraiškos formos bei galimybės: koks yra šiuolaikinis sportas?“. Istorikas labai aiškiai išskyrė du požiūrius į sportą: graikišką, kai sportuojama dėl smagumo, ir romėnišką, kai sportuojama siekiant politinių tikslų, bei teigė, jog totalitariniai valdymai iškreipė sporto idėją ir dabar profesionalus sportas yra labiau romėniškas negu graikiškas.

Elektrėnų ,,Versmės“ gimnazistų delegacija dėkoja projektui AKIM ir  projekto partnerei  Viešajai įstaigai  Efektyvi politika  už  padovanotą įdomų renginį. Tikimės, jog forume-diskusijoje gautos žinios pravers ne tik mokykloje rašant rašinius, bet ir gyvenime bei visuomeninėje veikloje.

3b kl. mokinė Milda Šiaulytė

 

TAMO lamalogo logo01 logo wbg emokykla logo 2 LITNET LT soninis MOKYKLOMS eduroam  LOGO Valančiaus vaikai Nuotolinio mokymo sistema logoImagine200 kepure STT  teise