Kiek mažai mes žinome apie migrantus! Tad taip džiaugiamės, kad Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje sėkmingai vyksta tarptautinis Erasmus+ projektas „Svajotojai be sienų“, tiriantis migracijos lygį partnerinėse šalyse: Prancūzijoje, Italijoje, Graikijoje ir Lietuvoje. Kodėl žmonės taip daug migruoja?

Prancūzijos, Graikijos ir Lietuvos projektų komandos susitiko Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje diskutuoti šia tema, pristatyti migrantų padėtį savo šalyje, mieste, mokykloje.

Labai įdomiai apie migrantų padėtį Lietuvoje, Elektrėnų savivaldybėje pasakojo socialinės paramos skyriaus vedėja Violeta Šimkūnienė. Ji pateikė naujausią migrantų statistiką Lietuvoje. Kiek gi sumažėjo Lietuva? Nuo 1990 m. gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo 883 tūkstančiais. Tačiau jau 2017 m. grįžtančių lietuvių dalis sudarė 50 %, ES piliečių – 3 %, o ne ES piliečių dalis išaugo iki 47 %. Į Lietuvą daugiausia imigruoja Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos piliečių, kiek mažiau piliečių iš Indijos, Sirijos, Latvijos.

Migrantų padėtį savo šalyse pristatė prancūzų ir graikų mokiniai. Šie pristatymai paragino projekto dalyvius diskusijai. Mokiniai , atsitiktine tvarka susiskirstę į mišrias grupes, atliko tyrimą tema „Su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria migrantai svetimoje šalyje ?“Skirtinga įvairių šalių dalyvių patirtis ( „Versmės“ gimnazijoje mokosi tik 3 migrantų mokiniai, o Graikijos Elloussos ir Prancūzijos La Rochelle miestų mokyklose mokosi apie 40 skirtingų tautybių mokinių) skatino ieškoti būdų priimti bendrus sprendimus. Su šia užduotimi visos 5 grupės susidorojo puikiai. Išvada: migrantams labiausiai trūksta komunikacinių, mokymosi, verslumo bei kalbinių įgūdžių. Patys mokiniai, sutikę svetimšalį, norėtų paklausti:

Iš kur atvykai, kokie tavo ateities planai, kaip ir kodėl tu čia atvykai, ar sunku buvo palikti savo tėvynę, ar turi šeimą, jei taip, ar jie atvyko drauge su tavim?

Dirbti komandoje – tikras iššūkis, neįkainojama patirtis. Juk mokymasis vieniems iš kitų yra pats efektyviausias, o įgytos žinios – vertingiausios, ilgiausiai išliekančios bei lengviausiai pritaikomos praktiškai. Džiaugiuosi, kad po šios darbo sesijos kai kuriems projekto dalyviams kilo noras savanoriauti, ateityje kurti asociacijas, kurios padės migrantams integruotis kitose kultūrose.

Projekto dalyviai po intensyvaus darbo lankė žymiausius Lietuvos objektus: gintaro muziejų Palangoje, Grūto parką, Merkinės piramidę, Trakų pilį. Smagu, kad ekskursijas po Palangą, Druskininkus ir Vilniaus senamiestį vedė patys mokiniai. Visi dalyvavome ir edukaciniame renginyje „Parodomasis šakočio kepimas“. Projekto dalyviai mokėsi kepti šakotį. Iškeptas 2 kg šakotis buvo pats skaniausias. Prie arbatos puodelio mokiniai dalijosi įspūdžiais.

„Versmės“ gimnazijos „svajotojų“ komanda organizavo ir kultūrinį renginį – išvyką į Operos ir baleto teatrą. Žiūrėjome baletą „Barbora Radvilaitė“. Visi likome sužavėti scenografija, įspūdingais kostiumais, choreografija. Lietuvoje užgimusi Barboros ir Žygimanto Augusto meilės istorija visus privertė jaustis pakiliai. Visada jaudina veiksmas, pasakojantis žmonių likimus.

Prancūzijos ir Graikijos projekto nariai taip pat dalyvavo keramikos užsiėmimuose, išmoko lipdymo iš molio subtilybių, parodė savo fantaziją darbeliuose, kurie buvo pademonstruoti per Europos dieną.

Šiais metais Europos diena gimnazijoje buvo pati tikriausia. Graikų sirtakis , prancūzų modernus šokis , lietuvių transferas įtraukė visus į sūkurį. Svečiai dalyvavo viktorinoje, laimėjo prizus.

Nė vienas projekto narių susitikimas nepraeina be vizito pas merą. Elektrėnų sav. meras Kęstutis Vaitukaitis priėmė tarptautinę komandą, papasakojo apie Elektrėnų miestą, tradicijas ir papročius, įteikė visiems atminimo dovanėles.

Sunku net įsivaizduoti, kad tiek galima patirti per savaitę! Į atsisveikinimo vakarą susirinko mokiniai, mokytojai, tėveliai. Ne vienas braukė ašaras, nors skambėjo muzika, dainos. Apie nuveiktą darbą bylos „Versmės“ gimnazijos direktoriaus Egidijaus Kontrimo įteikti sertifikatai. Ateity vėl nauji darbai, naujos patirtys ir galimybės.

Projekto koordinatorė vokiečių k. mokytoja metodininkė Rita Grigonienė