Renatas Kedikas – abiturientas. Mokydamasis gimnazijoje, Renatas siekė ir tebesiekia gerų akademinių rezultatų. Svarbu tai, kad Renatas aktyvus ir neformaliose veiklose: šoko tautinių šokių kolektyve, atstovavo „Versmės“ gimnazijai ir Lietuvai programoje „Euroscola“, dalyvavo sportinėse varžybose, protmūšiuose, įvairiuose konkursuose, projektuose.

Anot Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Danguolės Levickaitės, Renatas Kedikas – vienintelis Elektrėnų savivaldybėje pasirinkęs rašyti brandos darbą ir jį parašęs (Lietuvoje yra tik 200 mokinių, parašiusių brandos darbus).

Kaip nurodoma „Brandos darbo programoje“, brandos darbas – vidurinio ugdymo programos mokinio (kelių mokinių) ilgalaikis darbas, rengiamas ugdymo procese, pradedant III arba IV gimnazijos klasėje. Brandos darbą galima rengti iš bet kurio individualaus ugdymo plano vidurinio ugdymo programos dalyko. Brandos darbo tikslas – ugdyti(s), patikrinti ir įvertinti mokinio dalykines ir bendrąsias kompetencijas, įgytas mokantis pagal vidurinio ugdymo programą. Mokinys gali laisvai pasirinkti geriausiai jo gebėjimus, poreikius ir interesus atitinkančią brandos darbo idėją (problemą, objektą, sumanymą), savarankiškai tyrinėti, analizuoti, sukurti ir pristatyti savo veiklos rezultatus. Už labai gerai atliktą brandos darbą mokinys, stodamas į aukštąsias mokyklas, gauna papildomų balų.

Pakalbinome Renatą Kediką ir paprašėme papasakoti, kaip sekėsi rašyti brandos darbą.

 

Danutė Liutkevičienė: Kodėl pasirinkai rašyti brandos darbą? Kaip sekėsi?

Renatas Kedikas: Man įdomu mokytis. Mėgstamiausi dalykai – matematika, geografija, biologija. Prieš keletą mėnesių pasirinkau rašyti brandos darbą iš biologijos srities. Didelę įtaką mano sprendimui padarė sesuo. Ji patarė išnaudoti visas progas ir kovoti dėl savo ateities. Brandos darbas yra kaip medalis, kuris turi dvi puses. Pirma, tai iššūkis, kuris reikalauja nemažai darbo. Antra, tai yra puiki galimybė dar mokyklos suole įgyti mokslinės patirties ir už tai gauti 0,25 balo, kuris bus pridėtas prie stojamojo balo. Žinoma, gauti 0,25 balo nėra paprasta, bet bandyti reikia.

Mano brandos darbo tema – „Tetraciklinų, penicilinų ir chinolonų grupės antibiotikų poveikis gerosioms organizmo bakterijoms“. Paprastai tariant, analizavau, koks yra antibiotikų poveikis gerosioms žarnyno bakterijoms. Šiuo bandymu siekiau įrodyti, kad antibiotikai veikia gerąsias žarnyno bakterijas, žudo jas.

Vienas iš sunkiausių dalykų - tai ne bandymas ar medžiagos suradimas (nors tikrai sunku), o temos suformulavimas: ką tirsi ir kaip. Bandymas jau atliktas, teorinė dalis parašyta, liko tik darbo pristatymas, darbo gynimas. Teorinė dalis jau perduota komisijai, kuri darbą tikrina ir vertina. Bandymą atlikti buvo įdomiausia, bet tikiu, kad įdomiausia dar priešaky – reikės prieš komisiją apginti darbą.

Danutė Liutkevičienė: Koks yra mokytojo vaidmuo brandos darbo rašymo procese? Gal yra daugiau žmonių, kurie padėjo, patarė, konsultavo rašant darbą?

Renatas Kedikas: Man labai pasisekė. Mano darbo vadovė yra mano biologijos mokytoja Audrutė Jančiauskienė. Nuoširdžiai dėkoju jai, kad sutiko būti darbo vadove ir visą laiką duodavo patarimų bei pastabų. Be mokytojos tikrai būtų sunkiau. Taip pat esu dėkingas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos kokybės skyriaus vedėjai Irmai Stankevičienei už konsultacijas ir dovanotas terpes bei „Ramunėlės“ vaistinei už suteiktus patarimus ir paaukotus mokslui antibiotikus.

Danutė Liutkevičienė: Kaip vertini tokį mokymosi ir žinių patikrinimo būdą? Gal jau žinai, ką reiktų tobulinti „Brandos darbo programoje“?

Renatas Kedikas: Labai gerai, kad toks žinių patikrinimas nėra būtinas, jį pasirenka tie, kurie yra motyvuoti. Konkrečių pasiūlymų, kaip tobulinti brandos darbo rengimo tvarką, kol kas neturiu, nes dabar aš susikoncentravęs ties jo vykdymu.

Danutė Liutkevičienė: Jei reikėtų procesą pakartoti iš naujo, ar imtumeisi rašyti brandos darbą, ką darytum kitaip ir kodėl?

Renatas Kedikas: Tikrai mielai rašyčiau, nors ir negaučiau 0,25 balo. Kodėl? Patirtis ir įgytos žinios yra labai vertingos. Imčiau, žinoma, visiškai kitą temą, kad tobulėčiau ir kitose srityse.

Danutė Liutkevičienė: Žinodama, kad labai mažai abiturientų ryžtasi rašyti brandos darbą, palaikau tave, sveikinu tavo ryžtą parašyti brandos darbą. Linkiu sėkmės mokslininko arba mediko kelyje! Ačiū už pokalbį.

TAMO lamalogo logo01 logo wbg emokykla logo 2 LITNET LT soninis MOKYKLOMS eduroam  LOGO Valančiaus vaikai Nuotolinio mokymo sistema logoImagine200 kepure STT  teise