Kai pavakarėmis Elektrėnų gatvėse sutiksite du bėgikus, žinokite – tai broliai dvyniai Rytis ir Rokas Ašmenos, lengvaatlečiai elektrėniškai. Ryčio ir Roko treneris - Andrius Valatkevičius. Vaikinai šiuo metu treniruojasi Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijos salėje arba Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos stadione. Treniruotės vyksta 6 dienas per savaitę, po vieną treniruotę per dieną. Per dieną sportui skiriama ne mažiau kaip 1,5 valandos. Treniruotės būna įvairios, bet dažniausiai 3 km apšilimo bėgimas nuo namų iki salės, mankšta, specialūs pratimai, trys greitėjantys 60 m bėgimai. Po jų - sunkesnė treniruotės dalis (tai gali būti atitinkamos atkarpos po 200 metrų, 400 metrų, 1000 metrų ir kt.) Po tokių atkarpų – pratimai kūnui sustiprinti.

Rytis Ašmena: asmeninis rekordas 400 m bėgimo rungtyje – 52.14 (Lietuvos rekordas šioje rungtyje – 45.73).

Rokas Ašmena: asmeninis rekordas 800 m bėgimo rungtyje - 1:58.39 (Lietuvos rekordas šioje rungtyje - 1:46.58).

Danutė Liutkevičienė: Esate lengvaatlečiai. Papasakokite, kodėl pasirinkote šią sporto šaką. Kaip sekasi bėgimo takelyje?

Rytis: Lengvoji atletika ypatinga tuo, kad reikalauja tiek fizinio, tiek psichologinio pasirengimo. Lengvosios atletikos varžybose bėgu 400 metrų ir 200 metrų. Pagrindinė mano rungtis – 400 metrų. Esu rungtyniavęs savivaldybės, šalies, Baltijos šalių varžybose. Mano didžiausias pasiekimas - dalyvavimas Baltijos šalių lengvosios atletikos mače Estijoje, Veru mieste. Šiame mače atstovavau Lietuvos rinktinei (bėgau 400 m). Šiuo metu 400 m nubėgu per 52.14 s. Džiaugiuosi, kad mano rezultatai sparčiai gerėja: 2016 m. 400 m nubėgau per 1 m ir 1 s, 2017 m. – per 55.45 s, 2018 m. – per 52.14 s. Lietuvos 400 m rekordas – 45.73 s.

Rokas: Vasarą pagrindinė mano rungtis - 800 m, o žiemą bėgu 600 m, 800 m ir 1000 m. Šią vasarą esu pirmas U18 amžiaus grupėje Lietuvoje. Be to, atstovavau Lietuvai Baltijos šalių komandiniame čempionate, kuriame užėmiau 3 vietą 800 m distancijoje. Kad pasiekčiau tokių rezultatų, reikia ne tik mano, bet ir trenerio A.Valatkevičiaus pastangų. Tai jis, pamatęs, kad turiu potencialo, parengė treniruočių planą, nuolat stebi mūsų savijautą, pagal kurią koreguoja veiklas treniruočių metu. Treneris padeda tobulėti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Būtent jis motyvuoja, skatina ne tik per treniruotes, bet ir per varžybas. Patikėjau, kad reikia sunkiai dirbti treniruotėse, kad varžybos taptų švente. Per savo trumpą gyvenimą yra tekę išbandyti daug sporto šakų: ledo ritulį, dziudo, futbolą, krepšinį, tinklinį, rankinį, bet lengvoji atletika šiuo metu yra labiausiai prie širdies.

Danutė Liutkevičienė: O kokios Jūsų, kaip sportininkų, svajonės?

Rytis: Didžiausia 2019 metų svajonė - laimėti Lietuvos čempionatą, pasiekti 17 metų amžiaus grupės rekordą ir dalyvauti Europos jaunimo čempionate.

Rokas: Šių metų tikslas yra dalyvauti vasaros sezono jaunimo Europos čempionate Švedijoje ir, jeigu pavyks, pagerinti Lietuvos rekordą 1000 m distancijoje U18 amžiaus grupėje.

Danutė Liutkevičienė: Šiuo metu mokotės Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje, 3 klasėje. Kaip sekasi mokytis? Ar lengva suderinti sportą ir mokslą?

Rytis: Mano gyvenime mokslas ir sportas tiek pat svarbūs. Svajoju įstoti į Lietuvos sporto universitetą ir tęsti sportininko karjerą. Neįsivaizduoju savęs kitaip. Todėl ir derinu mokslą su sportu: treniruočių laikas netrukdo mokslams, po treniruočių lieka pakankamai laiko namų darbams. Tik laisvalaikio su draugais lieka labai mažai...

Rokas: Man šiuo metu sportas yra svarbiau nei mokslai. Žinoma, mokytis aš stengiuosi. Galvoju, kad dar geriau ir daugiau mokytis turėsi laiko ateityje, o sportui duota tik jaunystė. Būdamas 50 metų sunkiai įgyvendinčiau sportines svajones...

Danutė Liutkevičienė: Sakoma, kad siekiant rezultatų labai svarbu turėti autoritetą. Kas yra Jūsų autoritetai?

Rokas: Gyvenime man autoritetas yra tėvai, o sporte - mano treneris Andrius Valatkevičius. Būtent trenerio dėka aš pasiekiau tai, ką pasiekiau. Galima sakyti, kad padedant treneriui ir aš, ir brolis per šešis mėnesius padarėme tai, kas sunkiai kitiems įveikiama ir per trejus metus. Žinoma, reikėjo ir pačiam labai norėti tobulėti.

Rytis: Dar svarbu ir sekti geriausiais pasaulyje sportininkais. Mano autoritetas - pasaulio 400 m bėgimo rungties rekordininkas Veidas van Nykerkas. Veido van Nykerko 400 m rekordas yra 43.03 sekundės.

Danutė Liutkevičienė: Akivaizdu, kad sportas Jums labai svarbus. O ką apie sportą sako Jūsų namiškiai? Kiek svarbus sportas Jūsų šeimoje?

Rytis: Mūsų šeimoje visi žmonės sportuoja arba yra sportavę. Jei ne sportas, mes būtume kitokie. Iš vaikystės prisimenu, kad važiuodavome pažiūrėti, kaip vyresnieji broliai sportuoja. Ūgtelėjome – ėmėme sportuotu drauge. Sportas mūsų šeimoje – ta jungtis, kuri ne tik sujungia, bet ir išlaiko. Turėti šalia sportuojantį brolį ir dar dvynį yra didžiulis privalumas! Visada praleidžiame laiką kartu: vienas kitam padedame, patariame, pasikalbame.

Rokas: Sunku įsivaizduoti, kaip viskas būtų, jeigu būčiau be jo, be savo brolio dvynio. Abejoju, kad būčiau tiek daug pasiekęs be brolio. Mes vienas kitą drąsiname ir motyvuojame nepasiduoti. Abu siekiam tų pačių tikslų – kiekvieną dieną tobulėti.

Danutė Liutkevičienė: Ačiū už pokalbį.